تقویم و مناسبت ها
ساعت
گزينش از ديدگاه امام خميني(ره)

فرمان حضرت امام خميني(ره) در مورد گزينش

بسم اله الرحمن الرحيم

ستاد پيگيري تخلفات قضائي و اداري:
    اخيراً چند كتاب به عنوان سئوالات ديني و ايدئولوژي اسلامي را ملاحظه نمودم و بسيار متأسف شدم از آنچه در اين كتاب ها و جزواتي از اين قبيل به اسم اسلام، اين دين انسان ساز الهي براي گزينش عمومي مطرح شده است و آنها را ميزان رد و قبولي افراد قرار داده اند. اين نوشته ها كه مشحون از سئوالات غير مربوط به اسم ديانت و احياناً مستهجن و اسف آور است از آنجا كه به اسم ديانت و اسلام منتشر شده است از كتب و جزوات انحرافي است كه براي حيثيت اسلام و جمهوري اسلامي مضر است و به وزير ارشاد توصيه نمودم كه امثال اين كتب را در اسرع وقت جمع آوري و فروش و خريد و نشر آنها را ممنوع شرعي اعلام نمايند. شايد بسياري از افرادي كه در تدوين آنها دخالت داشته اند داراي حسن نيت بوده اند لكن احتمال نفوذ شياطين در اين نحو مسائل قوي است كه براي مشوه نمودن چهره نوراني اسلام و يا جمهوري اسلامي بدين امر اقدام نموده اند لهذا مراتب زير را از ستاد محترم خواستارم:

    1- تمام هيأت هائي را كه به نام گزينش در سراسر كشور تشكيل شده اند منحل اعلام مي نمايم چه در قواي مسلح و يا در وزارتخانه و ادارات و چه در مراكز آموزش و پرورش تا برسد به دانشگاه ها تمام آنها منحل است و ستاد انحلال را اعلام نمايد.
    2- ستاد موظف در اسرع وقت دستور دهد تا هيأت هائي به جاي هيأت هاي منحله از افراد صالح و متعهد و عاقل و صاحب اخلاق كريمه و فاضل و متوجه به مسائل روز تعيين تا در گزينش افراد صالح بدون ملاحظه روابط اقدام نمايند وگزينش زير نظر آنها انجام گيرد و دقت شود تا اين افراد تنگ نظر و تندخو و نيز مسامحه كار و سهل انگار نباشند. و چنانچه قبلاً تذكر داده ام ميزان در گزينش حال فعلي افراد است مگر آنكه از گروهك ها و مفسدين باشند يا حال فعلي آنها مفسده جوئي و اخلال گري باشد و اما كساني كه در رژيم سابق بواسطه جو حاكم يا الزام رژيم ستمگر مرتكب بعضي نارواها شده اند ، ولي فعلاً به حال عادي و اخلاق صحيح برگشته اند تندروي هاي جاهلانه درحق آنها نشود كه اين ظلم است و مخالفت دستور اسلام و بايد ممنوع اعلام شود.
    3- از آنجا كه بسياري از سئوالات اسلامي اين كتابچه ها از مسائل غير محل ابتلا مي باشد كه شايد فضلا علماي زحمت كش نيز در جواب آنها عاجز باشند و نيز بعض از سئوال و جواب ها برخلاف است اين نحوه سئوالات به هيچ وجه معيار در گزينش افراد نيست و ندانستن آنها براي آنان اشكال و عيبي ندارد. لازم است ستاد محترم اشخاصي را مأمور كند كه اگر افرادي چه به واسطه سئوال هاي شرعي كه دانستن آنها براي اين اشخاص لزوم ندارد و چه سئوال هاي ناروائي كه به اسلام ارتباط ندارد از ادارات و يا وزارتخانه ها يا ديگر مراكز اخراج شداه اند يا به واسطه آن استخدام نشده اند تشخيص داده تا اگر اخراج و يا عدم پذيرش به صرف اين امور و اشتباه آن بوده است آنان را به محل خود براي خدمت برگردانند كه اين نحوه عمل كه با آنها شده است ظلم فاحش است و محروم نمودن كشور از اشخاص مفيد مي باشد كه از همه اينها بايد جلوگيري شود و نيز افراد صحيحي كه در هيأت هاي گزينش بوده اند قدرداني شود و به افراد ديگر آنها نصيحت شود تا نظير اين افعال در كشور اسلامي واقع نشود.
    4- ستاد محترم دستور دهد كتابچه هاي مختصري شامل بعضي از مسائل شرعي كه محل اطلاع عموم است و مسائل اعتقادي كه دانستن آنها در اسلام لازم است به طور ساده و بدون معماها كه در اين كتب و نشريات انحرافي موجود است و بعضي مسائل مناسب با شغل افراد با نظارت اشخاص مطلع از احكام اسلام و متوجه به اطراف مسائل سياسي اجتماعي تهيه شود و آنها را در دسترس افراد قرار داده و در صورت احتياج اشخاص را آموزش دهند و بدون آموزش سئوال از آنها نشود ميزان رد و قبول موازين اسلام و انساني باشد كه هدايت جاهلان منظور نظر اصيل است.
    5- تجسس از احوال اشخاص در غير مفسدين و گروه هاي خرابكار مطلقاً ممنوع است و سئوال از افراد به اينكه چند معصيت نمودي چنانچه بنا به بعضي گزارشات اين نحوه سئوالات مي شود مخالف اسلام و تجسس كننده معصيت كار است بايد در گزينش افراد اين نحوه امورخلاف اسلام و خلاف شرع مطهر ممنوع شود.
    6- بنا به گزارش رسيده بعضي از كلاس هاي درس كه در ارتش و سپاه و ساير مراكز نظامي و انتظامي تأسيس شده است مستهجن و مبتذل است بايد اين كلاس ها به وسيله اشخاص عالم و عاقل و متعهد اداره شود و نمايندگان اين جانب در نيروهاي نظامي و انتظامي با كمال جديت به اصلاح آنان پرداخته و به كار خود ادامه دهند. اين ستاد موظف است براي هر وزارتخانه و يا مراكز ديگر كتابچه هائي مناسب با كار آنان به صورتي معقول و اسلامي تهيه نموده و از تعليمات جاهلانه و احياناً ضدانقلابي جلوگيري نمايند.
    از خداوند تعالي توفيق آقايان را در امور محوله و حسن جريان آن را خواستارم.


والسلام عليكم و رحمه اله
روح اله الموسوي الخميني
15 دي ماه 1361 برابر 20 ربيع الاول 1403 هجري قمري


امتیازدهی
هسته گزينش

کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به استانداری قم میباشد